Serwis samochodowy - Dynamiczna wymiana oleju

Nowością w naszym serwisie mechanicznym Auto-Alex jest usługa dynamicznej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów!

Rynek motoryzacyjny w ostatnich latach pokazuje, że nowe samochody coraz częściej wyposaża się w skrzynie biegów inne, niż tradycyjne przekładnie manualne. Klienci coraz chętnie wybierają samochody z automatyczną skrzynią biegów, ze względu na ich zalety. Nowoczesne automatyczne skrzynie biegów są wybawieniem podczas jazdy w korkach i ułatwieniem w trasie, ale należy pamiętać, iż to bardzo skomplikowane i precyzyjne urządzenia, wymagające specjalistycznej obsługi. Właśnie dlatego do takich przekładni stworzono usługę dynamicznej wymiana oleju.

Kiedy najlepiej, w jaki sposób i dlaczego wymieniać olej w skrzyni biegów? Czym jest dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej? Na czym polega cały proces i jakie niesie ze sobą korzyści?

Świadomość konsumentów jest coraz większa i wiedzą już oni, że regularna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów to jedna z podstawowych czynności eksploatacyjnych i nie należy jej pomijać planując serwis samochodu. Niestety skutki zaniedbań w tym obszarze mogą być bardzo kosztowne i problematyczne, więc coraz więcej kierowców poszukuje warsztatów oferujących tę usługę.

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

Automatyczne skrzynie wymagają specyficznego rodzaju oleju, musi on nie tylko posiadać cechy oleju przekładniowego, ale także oleju hydraulicznego, a z tego powodu utrzymanie jego właściwości na odpowiednim poziomie jest niezaprzeczalnie ważne dla płynnej pracy całego układu.

Warto pamiętać, że w celu zachowania prawidłowych warunków pracy, wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów powinna być wykonywana najrzadziej co 50 000 km!

Jakie są różnice między dynamiczną a statyczną wymianą oleju?

Skomplikowana budowa automatycznych skrzyń biegów utrudnia całkowitą wymianę oleju ATF za pomocą metody grawitacyjnej, która jest stosowana powszechnie przy manualnych skrzyniach. Statyczna wymian oleju pozwala na usunięcie z przekładni jedynie niewielkiej ilości zużytego oleju ok. 30 do 60%. Reszta pozostaje w przewodach, sterowniku, konwerterze. Tak naprawdę, wymiana tradycyjna to rozmieszanie nowego oleju w starym.

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów (ASB) jest procesem, który umożliwia wymianę CAŁEGO oleju w układzie. Dzięki temu olej wypompowany jest nie tylko ze skrzyni biegów, ale też z chłodnicy oleju oraz przekładni hydrokinetycznej.

Jakie są wady i zalety dynamicznej wymiany oleju?

Według wykwalifikowanych fachowców usługa dynamicznej wymiany oleju ma tylko dwie wady:
 

Prze dynamicznej wymianie oleju zużywa się większą ilości oleju przekładniowego, niż w przypadku metody statycznej i ze względu na to usługa ta jest droższa, niż w przypadku metody statycznej.

Jeśli mowa zaś o zaletach to z pewnością, możemy zaliczyć do nich całkowitą wymianę oleju znajdującego się w skrzyni biegów. Daje to tym samym możliwość dodatkowo wyczyszczenia całego układu z zalegających osadów i nieczystości, nie tylko z samej skrzyni, zastosowania detergentów czyszczących i uszlachetniaczy oleju.

Jak wygląda dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Dynamiczna wymiana oleju w skrzyni automatycznej to bardzo złożony proces, którego nie da się wykonać bez odpowiedniego osprzętu. Konieczne jest nie tylko wyposażenie warsztatu samochodowego w specjalistyczny sprzęt, ale także przeszkolenie pracowników w tym zakresie.

Cały proces rozpoczyna się od podłączenia maszyny tłocząco-odsysającej. Mechanik wpina sprzęt do skrzyni, najczęściej z wykorzystaniem przewodów prowadzących do chłodnicy. Następnie należy uruchomia silnik i wprawia przekładnię w ruch. Dzięki zastosowaniu specjalnych przystawek układ zachowuje szczelność i możliwe jest skuteczne przepłukanie wszystkich elementów dzięki preparatowi czyszczącemu, który pomaga rozpuścić i usunąć trudne zanieczyszczenia z wnętrza skrzyni.

W kolejnym kroku przeprowadzana jest właściwa wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów. Urządzenie wtłacza nowy olej wewnątrz skrzyni, a w tym samym czasie do drugiego zasobnika zlewany jest stary, zużyty olej. Procedurę dynamicznej wymiany oleju można uznać za zakończoną, gdy z kanału wylotowego zaczyna wypływać czysty olej.

Ile trwa usługa dynamicznej wymiany oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów trwa zazwyczaj kilkanaście minut. W tym czasie mogą Państwo skorzystać z naszej poczekalni i napić się pysznej kawy z ekspresu.

Jaki jest koszt dynamicznej wymiana oleju ?

Na to, ile kosztuje dynamiczna wymiana oleju, znaczący wpływ ma ilość oleju, którą należy użyć, gdyż wymaga ona 2–3 razy więcej płynu niż statyczna.

Cena dynamicznej wymiany oleju jest wyższa niż w przypadku statycznej wymiany także w zakresie robocizny. Urządzenia do przeprowadzenia tego zabiegu zwykle posiadają autoryzowane serwisy i warsztaty wyspecjalizowane w naprawach automatycznych skrzyń biegów. Usługa jest trudniej dostępna, a więc droższa od wymiany statycznej, którą wykona nawet najmniejszy serwis.

Dodatkowo wymiana dynamiczna trwa dłużej i wymaga stałej kontroli przez wykwalifikowanego pracownika.

Z chęcią przygotujemy ofertę cenową dostosowaną do Państwa samochodu i jego potrzeb. Zapraszamy do wysłania formularza z zapytaniem!

ul.Krakowska 48
43-340 Kozy

woj.śląskie
POLSKA

pozycjonowanie stron bielsko